جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 56373
  تاریخ انتشار : 4 مرداد 1393 14:38
  تعداد بازدید : 569

  رییس کل دادگستری استان هرمزگان:

  دریاخواران تهدید جدید هرمزگان هستند

  رییس کل دادگستری استان هرمزگان گفت:پدیده ای جدید به نام دریاخواری در این استان در حال رواج است بدین صورت که سواحل دریا با مجوز برخی از سازمان ها خشکانده و به پاساژ تبدیل می شود.

  به گزارش ایرنا،حجت الاسلام محمدصادق اکبری پنجشنبه در نشست بررسی چالش های آب استان هرمزگان در بندرعباس افزود:هم اکنون پرونده ای در دستگاه قضایی استان هرمزگان مطرح است که در آن برای ساخت پاساژ مجوز داده شده و قرار است بخش زیادی از دریا در بندرعباس خشکانده شود.

  وی اظهار کرد:اگر در نقاطی از کشور زمین خواری باب شده ،در این استان دریاخواری به یک چالش جدی تبدیل شده است که به منافع عمومی شهروندان ضرر و زیان وارد می کند.

  رییس کل دادگستری استان هرمزگان ادامه داد:در این زمینه مردم مقصر اصلی نیستند بلکه باید پرسید مجوزهای صادر شده چگونه قابل توجیه است.

  اکبری اظهار کرد:در حال حاضر از ادامه فعالیت این پروژه جلوگیری شده و باید با صادرکنندگان این مجوزها که مشکل اصلی هستند ، برخورد شود.

  رییس کل دادگستری استان هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود در این نشست که با میزبانی شرکت آب منطقه ای هرمزگان و با حضور مدیرعامل این شرکت برگزار شد ، گفت: متولیان بخش آب نباید زیر فشارها و توصیه های سیاسی مجوز حفر چاه بدهند و ضروری است در برابر این درخواست ها مقاومت کنند.

  اکبری بیان کرد:قوه قضاییه هم با دستگاه هایی که مبادرت به صدور مجوز حفر چاه می کنند و هم با بهره برداران برخورد قانونی می کند. 

  وی با اعلام آمادگی دستگاه قضایی استان هرمزگان برای شتاب بخشیدن به روند رسیدگی به پرونده های مرتبط با مساله آب ، گفت:

  هم اینک موضوع صدور یک حکم قضایی کلی برای بستن چاه های غیرمجاز در دست بررسی است.

  اکبری افزود:پس از بررسی های کارشناسی در صورتی که به لحاظ قانونی و حقوقی تعارضی در این زمینه وجود نداشته باشد یک حکم برای مسدود کردن چاه های غیرمجاز استان هرمزگان صادر خواهد شد تا نیازی به تشکیل پرونده های قضایی جداگانه برای شش هزار حلقه چاه غیرمجاز این استان نباشد.

  وی اضافه کرد:بهره برداری غیرمجاز از منابع آبی مصداق زیان رساندن به دیگران است که قوانین حقوقی آن را مردود و محکوم می داند و دستگاه قضایی ،شرکت آب منطقه ای هرمزگان و ضابطان قضایی اجرای حکم باید با قاطعیت در این زمینه اقدام کنند.

  رییس کل دادگستری هرمزگان ادامه داد:در شیوه های غلط گذشته با توجیه رونق کشاورزی مجوزهایی برای برداشت بی رویه آب داده شد که اکنون مشکلات زیادی ایجاد کرده است.

  اکبری با تاکید بر ضرورت هماهنگی بین وزارتخانه ها و نهادهای موثر در حوزه آب اظهار کرد:باید از کارها و راه حل های مقطعی و یک جانبه در این زمینه خودداری کرد.

  مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان هم در این نشست گفت:برداشت بی رویه از سفره های آب زیرزمینی ،وضعیتی خطرناک تر از دریاچه ارومیه برای این استان به وجود آورده است.

  محمدباقر حیدری افزود: نشست ناگهانی زمین یکی از خطراتی است که در صورت بی توجهی نسبت به ذخایر آبی، شهرهای هرمزگان را تهدید و آن را با یک فاجعه انسانی مواجه می کند.

  وی ادامه داد:بر اثر خشکسالی و برداشت بی رویه آب تاکنون 38دشت آبی استان هرمزگان ممنوعه و ممنوعه بحرانی اعلام شده است و پنج دشت نیز در آستانه ممنوع شدن هستند.

  حیدری ، برداشت بی رویه و حفرچاه غیرمجاز در این استان را خطرناک تر و پرزیان تر از قاچاق سوخت توصیف و اضافه کرد:سایر استان ها دچار کم آبی هستند اما بی آبی محض هرمزگان را تهدید می کند.

  وی ادامه داد:از شش هزار حلقه چاه غیرمجاز موجود در استان هرمزگان در سال 92 حدود 60حلقه چاه مسدود شد که تاثیر چندانی ندارد و در این مورد برخی از ضابطان قضایی یرای اجرای حکم مسدود کردن این گونه چاه ها جدیت چندانی نشان نمی دهند.

  حیدری اضافه کرد:نگاه ترحم آمیز به دارندگان چاه های غیرمجاز ، آینده تمام مردم این استان را به خطر می اندازد و از سوی دیگر استفاده از آب شیرین کن نیز به سفره های آب زیرزمینی لطمه می زند.

  مدیرعامل آب منطقه ای هرمزگان ادامه داد:ورود پساب آب شیرین کن ها زمین ها را شور کرده و به همین دلیل شرکت آب منطقه ای از سال 92 استفاده از آب شیرین کن در چاه های کشاورزی را ممنوع کرده و در حال مطالعه جامع در این زمینه است.

  حیدری ، همچنین تصرفات در بستر رودها ،ساخت و ساز در حریم دریا و خورها را یکی دیگر از چالش های جدی معرفی کرد و گفت:خورها و رودها مسیرهای طبیعی هدایت آب هستند و تخریب آنها افزایش خطر وقوع سیل و آبگرفتگی را در پی دارد.

  مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان ، همچنین خواستار حمایت قضایی برای مسدود کردن چاه های غیرمجاز شد.  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
85