جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 55185
  تاریخ انتشار : 17 تیر 1393 15:25
  تعداد بازدید : 397

  دادگاه عالی هند:

  احکام دادگاه های اسلامی و فتواها الزام آور نیست

  دادگاه عالی هند حکم داد، فتواهای اسلامی و احکام دارالقضاء جایگاه و وجهه قانونی ندارند و احکام مفتی ها و امام ها برای افراد به لحاظ قانونی الزام آور نیست.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، قاضی سی. کی. پراساد از دادگاه عالی هند اظهار داشت که قوانین این کشور احکام دارالقضاء یا فتواهای صادر شده را به رسمیت نمی شناسد.

  وی در سخنانی در دادگاه عالی هند گفت: هیچ مذهبی یا دینی در کشور ما نباید برای قربانی کردن بیگناهان مورد سوء استفاده قرار گیرد و هیچ قانونی هیچ فتوایی را به رسمیت نمی شناسد.

  این در حالی است که هند یک کشور عمدتا هندو است اما تعداد مسلمانان این کشور نیز قابل توجه است.

  براساس حکم امروز دادگاه عالی هند، مسلمانان این کشور می توانند اگر بخواهند به احکام دارالقضاء پایبند باشند اما نمی توان هیچ کسی را به طور قانونی مجبور کرد تا تصمیمات این دادگاه ها را به رسمیت بشناسد.

  این پرونده به سال 2005 بازمی گردد. در آن زمان یک وکیل هندی به نام "ویشوا لوچان مادان" با طرح شکواییه ای در دادگاه عالی هند تاکید کرد که دادگاه های اسلامی در این کشور موجب به وجود آمدن یک نظام قضایی موازی در هند شده و باید برچیده شوند.

  اگرچه دادگاه عالی هند شکواییه مادان به منظور برچیده شدن دادگاه های اسلامی را نپذیرفت اما گفت که احکام صادر شده از سوی این دادگاه ها وجاهت قانونی ندارند.

  دادگاه عالی هند عنوان کرد که مردم هند می توانند هنگامی که خواهان قضاوت در زمینه مسائل شخصی هستند داوطلبانه نزد یک دادگاه اسلامی بروند. رهبران مسلمانان هند اظهار داشتند که این دادگاه ها حقوق مسلمانان و آزادی آن ها برای رفتن به دادگاه های اسلامی به منظور حل مناقشاتشان را محافظت می کنند.

  در انتخابات اخیر، حزب ملی گرای هندوی بهاراتیا جاناتا که اکنون حزب حاکم است تاکید کرد در صورتی که به قدرت برسد یک نظامنامه قانونی مشترک را اعمال خواهد کرد.  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28195444
اکنون :
78