جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 54847
  تاریخ انتشار : 14 تیر 1393 15:42
  تعداد بازدید : 459

  دیده بان حقوق بشر ممنوعیت نقاب در فرانسه را محکوم کرد

  دیده بان حقوق بشر طی بیانیه ای رای دادگاه اروپایی حقوق بشر مبنی بر ممنوعیت پوشش نقاب در فرانسه را محکوم کرد و آن را نقض حقوق زنان مسلمان دانست.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دیده بان حقوق بشر اعلام کرد: ممنوعیت پوشش نقاب در فرانسه خلاف حقوق زنان مبنی بر آزادی انتشار عقاید مذهبی و تعیین نوع پوشش است.

  پژوهشگر حوزه اروپای غربی در دیده بان حقوق بشر گفت: تایید ممنوعیت کورکورانه پوشش نقاب در اماکن عمومی فرانسه، از سوی دادگاه اروپایی حقوق بشر بسیار ناامیدکننده است.

  وی ادامه داد: چنین ممنوعیت هایی حقوق زنان را که آزادند خود پوشش نقاب یا هر چیز مشابه دیگری را انتخاب کنند تضعیف می کند.

  دیده بان حقوق بشر از زمان اعلام ممنوعیت پوشش نقاب در فرانسه در سال 2010 تاکنون بارها اعلام کرده است که این کار نقض حق آزادی مذهب است و موجب تبعیض علیه زنان مسلمان می شود.

  چنین ممنوعیت هایی قرار است در کشورهای دیگری چون بلژیک و اسپانیا نیز اعمال شود.

  بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی دیده بان حقوق بشر دیوان اروپایی حقوق بشر پیش از این احکام مشابهی را در خصوص ممنوعیت پوشش روسری و مقنعه در اماکن آموزشی ترکیه و سوئیس صادر کرده است.

  این دادگاه در خصوص پرونده ممنوعیت پوشش نقاب در فرانسه اعلام کرد که با دلایل دولت فرانسه مبنی بر این که پوشش نقاب موجب عدم حفظ برابری امنیتی میان زنان و مردان می شود مخالف است و با این دلیل دولت فرانسه که نقاب از تعامل میان افراد جلوگیری می کند موافق می باشد.

  فرانسه در اکتبر سال 2010 در پی افزایش مباحث سکولاریسم در میان عموم مردم قانون منع پوشش نقاب را در اماکن عمومی اعلام کرد که فرد متخلف را تا سقف 210 دلار آمریکا جریمه می کنند و حتی ممکن است این فرد به یک تا دو سال زندان محکوم شود.

  این در حالیست که بر اساس کنوانسیون اروپایی حقوق بشر و کنوانسیون بین المللی حقوق سیاسی و مدنی فرانسه موظف است از آزادی مذهب و عقیده و استقلال فردی محافظت کند. از این رو دیده بان حقوق بشر اعلام کرد ممنوعیت پوشش نقاب در فرانسه خلاف تعهدات بین المللی این کشور است.

  این سازمان در پایان از دولت فرانسه خواست تا جرم برشمردن اقدام زنان مسلمان که می خواهند صورت خود را در فضاهای عمومی بپوشانند پایان دهند چون زنان در فرانسه و هر جای دیگری آزادند تا پوشش خود را همانگونه که می خواهند انتخاب کنند.  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28195444
اکنون :
47