جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 44094
  تاریخ انتشار : 13 بهمن 1392 12:5
  تعداد بازدید : 559

  دیده‌بان حقوق بشر:

  زنان بومی کانادا بیش از غیربومیان قربانی خشونت های جنسیتی می شوند

  دیده بان حقوق بشر از دولت کانادا خواست تا در خصوص خشونت هایی که زنان و دختران بومی این کشور در طول سالیان متمادی تجربه کرده اند تحقیقات گسترده و عادلانه ای را آغاز کند و سیستمی را به وجود آورد که در آن نیروهای پلیس به دلیل بدرفتاری هایشان با این افراد مسئول دانسته شوند.

  15-78.jpg

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نمایندگانی از دیده‌بان حقوق بشر ضمن حضور در کمیته‌ ویژه خشونت علیه زنان بومی در کانادا بر لزوم بررسی پرونده‌های خشونت علیه زنان و دختران بومی تاکید کردند و از مقامات کانادایی خواستند تا بدون توجه به جایگاه مسئولان عاملان این خشونت‌ها را محاکمه کنند.

   

  لیزل گرنوتولتس سرپرست بخش حقوق زنان در دیده‌بان حقوق بشر گفت: هر زمان که پلیس مرتکب بدرفتاری می‌شود یا از رسیدگی درست به پرونده‌های مربوط به خشونت‌ها علیه زنان و دختران بومی سر باز می‌زند این افراد و خانواده‌هایشان دسترسی بسیار کمی به مراجع مربوطه برای شکایت دارند.

   

  بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر خانم لیزل گرنوتولتس در فوریه 2013 گزارشی را تهیه کرد که در آن نشان می‌داد پلیس کانادا از رسیدگی به پرونده‌های خشونت علیه زنان بومی سر باز می‌زند و از آنها حمایت نمی‌کند. این گزارش همچنین شامل اسنادی بود که ثابت می‌کرد پلیس این کشور علیه زنان و دختران بومی مرتکب بدرفتاری از جمله استفاده از ابزار خشونت آمیز و اعمال فشار و آزار و اذیت‌های جنسی و فیزیکی می‌شود.

   

  مکانیزم رسیدگی به شکایت در پلیس کانادا دارای نقاط ضعف بسیاری است و غیرنظامیان نمی‌توانند به طور مستقل خواستار بررسی تخلفات نیروهای پلیس شوند. از این رو پارلمان کانادا در فوریه 2013 کمیته‌ای را جهت بررسی شکایات مربوط به ناپدید شدن و قتل زنان و دختران بومی تشکیل داد تا بتواند عوامل اصلی بروز این گونه خشونت‌ها را بررسی و راه حل مناسب برای پایان دادن به آن را بیابد.

   

  گزارشات پیشین دیده بان حقوق بشر حاکی از آن است که زنان و دختران بومی کانادا بیش از زنان غیر بومی قربانی خشونت‌های جنسیتی به ویژه ناپدید شدن و قتل می‌شوند، اما اغلب این پرونده‌ها بدون بررسی‌های لازم و محاکمه عاملان آن نا تمام باقی می‌ماند.

   

   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
23